Hamile Anneye Anında 14000 TL

Doğum Yapan Anneye Anında 4500 TL Nakit Para

Anne adaylarını sevindirecek haber devletten geldir. Anne adayları ve babalar hastane masrafları, bebeğin giyecek, içecek, gıda, mobilya ihtiyaçları derken faturalar bir hayli yükseliyor. Doğum yapan her canlı bebek için devlet SSK’lı anneye 4500 TL yardım yapılacak. 15 Mayıs 2015 tarihli ve sonrası doğan bebekleri kapsamakta.

Şartsız ve koşulsuz olarak ;

  1. Çocuk içim 300 TL
  2. Çocuk için 400 TL
  3. Çocuk için 600 TL  doğum yardımını devlet annenin kişisel açılmış olan hesabına aktaracak. Anne adayı babayla birlikte çocuğun nüfus cüzdanı ile ilgili resmi kurumlara başvuru yapmaları gerekmektedir. Doğum yardımını sadece Türkiye de doğum yapan vatandaşları değil yurt dışındaki Türk vatandaşları kapsıyor.

Doğum yardımı alabilmek için başvurulacak Resmi Kurumlar;

  • Aile ve Sosyal Bakanlıkları İl Müdürlükleri
  • Sosyal İl Müdürlükleri
  • İlçelerdeki vatandaşlar ise Kaymakamlık binası içindeki Sosyal  yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
  • Yurt dışındaki vatandaşlar büyükelçilikler ve konsolosluklara başvurarak doğum yardımı alacaklar.
  • Kamu Kurumlarında çalışan anneler ise başvurularını bağlı bulundukları resmi kurumlara yaparak doğum yardımı alacaklar.

Doğum yardımı anne sağ ise annenin bireysel hesabına ,anne sağ değilse bakımını üstlenen kişinin hesabına bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Doğum ödeneğine kesinlikle haciz uygulanmaz. Süt parası için ise 183 nolu telefonu arayarak alınacak olan 144 TL para hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kapsamında geçici iş göremezlik ödeneği rapor parası veriliyor. Annenin çalışmasına engel olan bir hastalık kaza,gibi durumlarda devlet tarafından anne adayına belli bir oranda güvence veriliyor. Toplamda anne adayına 18 hafta izin veriliyor. Doğumdan önce 8 Doğumdan sonra 8 hafta izin veriliyor. Çoğul gebelikte 10 hafta olmakta.

16 hafta veya 112 günü kapsamaktadır. Sigortalı kadınını 4099 TL parayı alabilmesi için doğumdan önce en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması gerekir. 3. çocuğu olan kişiye 14000 TL devlet ödeneği verilecek. PTT ve Ziraat Bankasından gerekli olan ödemeleri alacaklarlar.

 

1 geri izleme / bildirim

  1. Anne Olana 823 TL Maaş | Kredipara.org Senetle Kredi, Borç Para, Kredi Notu Sorgulama, Acil Nakit

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*